Strona 1 z 1

Dla kogo to forum?

PostNapisane: Wt mar 05, 2013 7:19 pm
przez zancus
Witam, nazywam się Paweł Zaniewski i wraz z Żoną jestem właścicielem Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej, jednego z kilkudziesięciu małych prywatnych muzeów. Jak to forum ma wpłynąć na negatywny stosunek urzędników i pracowników muzeów państwowych i samorządowych do sektora muzealników prywatnych? Co NIMOZ chce zaoferować muzeom prywatnym? Jaka pomoc jest dostępna dla sektora prywatnego?

Moje osobiste doświadczenia z urzędnikami ministerialnymi jak również NIMOZ-u (wcześniej KOBIDZ) nie nastawiają mnie optymistycznie do tej inicjatywy.

Re: Dla kogo to forum?

PostNapisane: Cz mar 14, 2013 11:20 am
przez Monika Jędralska
Witam Pana,

Forum oczywiście otwarte jest dla wszystkich zainteresowanych – zarówno pracowników muzeów (niezależnie od statusu muzeum), jak również dla osób reprezentujących innego typu instytucje oraz dla studentów i internautów zainteresowanych cyfrowymi kolekcjami.

Wszystkie muzea, w tym muzea prywatne, korzystać mogą z opracowań wydawanych przez NIMOZ, m.in. z zakresu planowania i realizacji projektów digitalizacyjnych, wytwarzania cyfrowych odwzorowań obiektów muzealnych oraz metadanych i słowników kontrolowanych.

Oferujemy również muzeom szereg szkoleń, o uczestnictwo w których Państwo również mogą się starać.

NIMOZ zarządza także programami wsparcia finansowego, którego beneficjentami mogą również zostać muzea, w zależności od ich formy organizacyjno-prawnej.

Z pozdrowieniami,
Monika Jędralska

Re: Dla kogo to forum?

PostNapisane: So mar 16, 2013 5:19 pm
przez zancus
Dziękuję za informacje.

Czy zna Pani koszt odwzorowania jednego eksponatu w technice 3D? Skąd właścicele prywatnych muzeów mają na to wziąć pieniądze?

Jak Pani zdaniem ma się opinia prawna MKiDN i MPiPS w sprawie organizacji pozarządowych, w odniesieniu do muzeów prywatnych założonych przez osoby fizyczne, do zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie organizacji pozarządowych z 2007 roku i przegranych przez RP spraw w ETPC? Czy Polska realizuje te zalecenia?

Czy zna Pani najnowszą interpretację MAC w powyższej sprawie? Która z tych opinii jest brana pod uwagę, jak Pani myśli, ta "zła" dla nas czy "dobra"? Jak Pani sądzi, mamy prawo starać się o środki publiczne czy jesteśmy wyrzuceni poza państwowo-samorządowy światek muzealny?

Bez urazy, ale jako urzędnicy państwowi macie niewielkie pojęcie o sektorze prywatnym, jego problemach, jego prawach, a szczególnie o osiągnięciach, pomimo braku tolerancji ze strony instytucji publicznych.

Niestety ani za czasów KOBIDZ i OOZP ani teraz, jak je przeobrażono w NIMOZ, nie macie oferty skierowanej do sektora prywatnego, który stanowi ok. 15% zaewidencjonowanych muzeów (a z izbami tracycji i nieformalnymi muzeami pewnie ponad 70%).

O pomocy prawnej z Waszej strony nie ma nawet co marzyć.

Dlatego postawiłem pytanie "dla kogo to forum"?

Z poważaniem

Re: Dla kogo to forum?

PostNapisane: Pt mar 29, 2013 5:07 pm
przez Wiarus
Forum dotyczy zarówno problemów prawnych jak i technicznych, co jest widoczne w tematach przewodnich.
Skupię się na Pana pierwszym pytaniu, cytuję :
"Czy zna Pani koszt odwzorowania jednego eksponatu w technice 3D? Skąd właścicele prywatnych muzeów mają na to wziąć pieniądze?"
Zapewniam Pana, że nawet dużych muzeów nie stać aby z własnego budżetu finansować odwzorowanie eksponatów w technice 3D.
Pieniądze pozyskiwane są z dotacji i programów, np powstający portal "Małopolskie Muzea Cyfrowe" jest programem obejmującym wiele jednostek, gdzie poszczególne muzea typują do odwzorowania 3D, po kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt najcenniejszych własnych obiektów. Jak dotąd nikt masowo nie przeprowadza digitalizacji tą techniką, gdyż jest ona droga, kapryśna i jeszcze nie tak doskonała i szybka jakby się mogło wydawać.
Zresztą nie wyobrażam sobie strategi digitalizacji gdzie wszystkie eksponaty byłyby tylko w 3D.
I po to jest to forum, aby między innymi podpowiedzieć, że istnieją inne techniki, o wiele tańsze, sprawdzone i doskonale oddające rzeczywisty wizerunek artefaktu np. fotografia dookólna z funkcją sferyczną. Uzyskujemy obraz 3D do prezentacji oraz precyzyjną dokumentację fotograficzną.
Szczerze polecam zapoznanie się z częścią techniczną forum. Zawarte tam informacje mogą pomóc Panu w rozwiązaniu kilku problemów.

Re: Dla kogo to forum?

PostNapisane: Pt gru 06, 2013 12:55 pm
przez Muzeu Ziem Nadbużańskich
Z uwagą przeczytałem tę wymianę poglądów.

Sami także tworzymy prywatne muzeum (jako jednostkę organizacyjna fundacji). Akurat mamy i doswiadczenie, i możliwości prowadzenia samodzielnej digitalizacji zabytków w 3D, ale to czysty przypadek wynikający z dobranych współpracowników.

Nie mniej podzielam pogląd, że dla MKiDN prywatne inicjatywy muzealnicze są czymś chyba nie do końca chcianym.

To chyba wynika z tego, że po nas, nie można ciąć dotacji celowych - z cięć których następnie utrzymuje się programy MKiDN skierowane do Muzeów.
I tak Muzea prywatne, w tym prowadzone przez osoby fizyczne, NGOsy czy związki wyznaniowe wykluczone zostały z aplikowania o dotacje w ramach takich programów jak Kultura + czy Kolekcje muzealne.

Sami musimy zadbać o płace dla pracowników (jeśli takich chcemy zatrudniać) - nie mamy dotacji podmiotowych z MKiDN czy samorządów. W zasadzie Jedynym dostępnym programem jest priorytet 6 – Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego (dziękujemy) - nie ma tam jednak muzeów prowadzonych przez osoby fizyczne, za to nie wiedzieć czemu, musimy tam konkurować z uczelniami? czy uczelnie nie mogą digitalizować ze środków własnego ministerstwa?

Czy czymś złym byłoby pozwolić muzeom prywatnym tworzyć centra digitalizacji? Przecież tworząc muzeum realizujemy Zadania Publiczne.
Może warto zaryzykować, może konfrontacja osiągnięć prywatnych inicjatyw z muzeami państwowymi Państwa zaskoczy?

Czy istnieje szansa dopisania prywatnych muzeów do beneficjentów Kultury + ?

Pozdrawiam,
Sebastian Tyszczuk

Re: Dla kogo to forum?

PostNapisane: N lut 09, 2014 10:01 pm
przez Monika Jędralska
Szanowni Państwo,

Chciałabym uzupełnić, że program Ochrona i Cyfryzacja Dziedzictwa Kulturowego jest w pewnym zakresie odpowiednikiem programu Kultura+, ale dla innych grup odbiorców. Muzea prywatne mogą aplikować do programu OCDK. Jednak niejako by pozyskać potwierdzenie, iż pozyskane środki wydatkowane są w interesie publicznym, muzea prywatne mogą aplikować wówczas, gdy ich forma organizacyjno-prawna to organizacja pożytku publicznego.

Z pozdrowieniami,
Monika Jędralska