Strona 1 z 1

Procedura kontroli wyceny - 30. 09.2014

PostNapisane: Cz maja 29, 2014 12:01 pm
przez Lukasz_Stawski
Definicja
Zarządzanie informacjami dotyczącymi wyceny indywidualnych obiektów lub ich grup, zazwyczaj w celach ubezpieczeniowych lub gwarancyjnych.

Minimalny standard
Organizacja musi mieć zasady wyceny obiektów. Ogólne wytyczne dotyczące polityki zarządzania zbiorami znajdują się w części Polityka zarządzania zbiorami i kontekst prawny.

Procedura dokumentacji wycen i zarządzania nimi musi:
- zapewniać, że informacje dotyczące wyceny są dostępne, jako niezbędne do wspierania potrzeb organizacji;
- zapewniać, że polityka i procedury wykorzystane do wyceny są zatwierdzone i stosowane konsekwentnie;
- zapewniać, że informacje dotyczące wyceny są traktowane jako poufne i nie są udostępniane osobom bez odpowiednich uprawnień;
- zapewniać, że wyceny są uaktualniane, gdy istnieje taka konieczność.

Re: Procedura kontroli wyceny - 30. 09.2014

PostNapisane: Pn wrz 29, 2014 7:27 am
przez Muzeum Śląskie
• W związku z tym, że w polskiej rzeczywistości muzea przeważnie nie stać na zewnętrznych rzeczoznawców dokonujących wycenę (w Muzeum Śląskim wycenę dokonuje kierownik Działu, zatwierdza Komisja Zakupów, Wyceny, Darów i Depozytów) proponujemy z procesu wyceny usunąć: złóż wniosek o wycenę i zapisz następujące informacje: - rzeczoznawca.

• Niezrozumiałe jest rozróżnienie między kosztami zastąpienia i kosztami nabycia innego, podobnego obiektu

Re: Procedura kontroli wyceny - 30. 09.2014

PostNapisane: Pn wrz 29, 2014 2:41 pm
przez Zofia Fidelus
W trakcie dyskusji nad tą procedurą pojawiła się sugestia, iż polityka wyceny i sposobu jej przeprowadzania powinna być jednolita dla wszystkich muzeów polskich gdyż w wycenach dokonywanych przez muzealników są czasami bardzo istotne rozbieżności.

Diagram str. 59
Oryginalna wycena lub cena zakupu uwzględniająca inflację – złe sformułowanie w polskich warunkach, jeśli chodzi o dawne ceny zakupu zapisane np. w księgach inwentarzowych to ze względu na denominację musimy wziąć pod uwagę wartość nabywczą pieniądza w danym okresie i wartość obiektu przeszacować - w bardziej stabilnych systemach pieniężnych może wystarczy uwzględnić inflację w Polsce nie.