O pracach nad SPECTRUM

Moderator: Lukasz_Stawski

O pracach nad SPECTRUM

Postprzez Lukasz_Stawski » Pn cze 02, 2014 11:18 am

Chcielibyśmy aby pracom nad standardem SPECTRUM towarzyszyły otwartość i przejrzystość.
Zależy nam na opinii zarówno doświadczonych specjalistów jak i pasjonatów. Uznaliśmy, że najwygodniejszym narzędziem zapewniającym otwartość i przejrzystość oraz dostęp do poszczególnych etapów pracy nad standardem będzie forum digitalizacja w muzeach.

Warunkiem uczestnictwa w pracach nad SPECTRUM jest bezpłatna rejestracja na forum. Dostęp do niej uzyskamy po kliknięciu w odnośnik w prawym górnym rogu strony.

Prace nad standardem SPECTRUM 4.0 zostały zaplanowane na rok i przebiegać będą w dwóch etapach. Pierwszy z nich obejmie procedury. Rozpocznie się w czerwcu i potrwa do listopada bieżącego roku. Drugi etap obejmie grupy informacji. Rozpocznie się w grudniu 2014 i potrwa do czerwca 2015 roku. Wyniki prac zostaną przedstawione po zakończeniu poszczególnych etapów podczas dwóch spotkań podsumowujących (w listopadzie 2014 i czerwcu 2015 roku).

W przyszłości Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów planuje stworzenie strony internetowej ułatwiającej muzealnikom pracę ze SPECTRUM oraz organizację szkoleń w tym zakresie.
Lukasz_Stawski
 
Posty: 76
Dołączył(a): Śr maja 28, 2014 8:34 am

Re: O pracach nad SPECTRUM

Postprzez Zofia Fidelus » Cz cze 26, 2014 2:32 pm

W Muzeum Narodowym w Poznaniu pracę nad analizą standardu SPECTRUM, jego dostosowaniem do naszych warunków oraz dalej nad jego wprowadzeniem w naszej instytucji, rozpoczęła grupa robocza, w skład której wchodzą pracownicy Działu Głównego Inwentaryzatora, Główny Konserwator i kuratorzy działów merytorycznych (w tym ze względu na ich specyfikę i obszerność Kustosz Działu Plakatu i Designu oraz Kustosz Gabinetu Rycin). Planujemy spotykać się raz w miesiącu i omawiać poszczególne bloki tematyczne - procedury i informacje, jednocześnie dostosowując nasze procedury do wymaganego standardu - przede wszystkim pragniemy opracować bazę dla wymaganej standardem polityki zarządzania zbiorami. Wszystkie uwagi jakie będę zamieszczać na forum dotyczące standardu SPECTRUM 4.0 są efektem pracy tej grupy.

Zasadniczym problemem jaki dostrzegamy w tekście SPECTRUM 4.0 jest jego tłumaczenie, które momentami jest zbyt dosłowne, momentami zaś – zupełnie naszym zdaniem niepotrzebnie – gubi sens w nadmiarze synonimów. Uważamy, że być może zasadne byłoby stworzenie słownika pojęć (poprzednia wersja SPECTRUM była opatrzona słownikiem pojęć podstawowych), aby posługiwać się terminami w sposób precyzyjny. W praktyce muzealnej niestety pojęcia takie jak przekazanie, zdeponowanie, użyczenie, wypożyczenie, nabytek, dar, akcesja nie są jednoznaczne i albo są nośnikami nieco innego znaczenia, albo są stosowane wymiennie. Powoduje to dezinformację i chaos znaczeniowy. Może warto przy pracy nad standardem pojęcia te ujednolicić lub choćby dookreślić?
Ponieważ tekst jest kierowany do polskich muzeów proponujemy w odniesieniu do całego tekstu zamianę terminu „organizacja” na „muzeum” lub „instytucja” jako bardziej naturalne dla muzealników (tych samych terminów użyto w niemieckiej wersji SPECTRUM).
Zofia Fidelus
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pn cze 16, 2014 11:15 pm

Re: O pracach nad SPECTRUM

Postprzez Muzeum Narodowe w Gdańsku » Śr lip 09, 2014 8:04 am

Podobnie jak w Muzeum Narodowym w Poznaniu - w MNG zaprosiliśmy do prac nad SPECTRUM przedstawicieli działów, które biorą udział w realizacji aktualnie omawianych procedur. Spotkania nie są obowiązkowe, a skład osobowy zmienia się. Dział Gł. Inwentaryzatora Zbiorów koordynuje prace, rozsyła np. 4 aktualnie omawiane procedury na maile pracowników i proponuje datę spotkania. W związku z licznymi zobowiązaniami postanowiliśmy spotykać się raz w miesiącu.
Przyjęliśmy zasadę, że będziemy omawiać kolejne procedury w kontekście ich przystawalności do działań prowadzonych w MNG oraz analizować tłmaczenie każdej, w celu znalezienia jak najlepszego słownictwa odpowiadającego realiom proceduralnym w Polsce.
Wstępna analiza ujawniła, że większość działań w 4 pierwszych procedurach, jest realizowana przez MNG, jak i współpracujące z nami instytucje. W związku z tym naszym zdaniem, po usunięciu procedur nie stosowanych w Polsce i "wygładzeniu" tłumaczenia na j. polski, wdrożenie SPECTRUM przez polskie instytucje muzealne potencjalnie nie powinno być problemem (przynajmniej w zakresie 8 podstawowych procedur).
Muzeum Narodowe w Gdańsku
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz cze 26, 2014 1:55 pm


Powrót do O SPECTRUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron