Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, jako Centrum Kompetencji ds. digitalizacji w muzeach, rozpoczął w 2013 roku prace nad polską redakcją brytyjskiego standardu SPECTRUM 4.0. SPECTRUM to opublikowany przez Collection Trust w 1994 roku i stale uaktualniany standard określający podstawowe normy dla polityki dokumentacyjnej i procesów zarządzania zbiorami muzealnymi. Opracowany został w oparciu o doświadczenia muzealników z Wielkiej Brytanii i innych krajów.
Standard SPECTRUM oparty jest na 21 procedurach, z których osiem:
-wejście obiektu
-nabycie
-kontrola lokalizacji i przemieszczenia
-katalogowanie
-wydanie obiektu
-branie w wypożyczenie
-wypożyczanie
-dokumentacja retrospektywna
poprawnie wprowadzonych i wspartych pisemnym podręcznikiem procedur, stanowi podstawowy system zarządzania zbiorami.
W SPECTRUM 4.0 każda z procedur została przedstawiona jako diagram przepływu pracy (workflow) z pięcioma częściami zatytułowanymi: ludzie, proces, powiązane procedury, informacje oraz system.
SPECTRUM 4.0 może być użyty jako dokument referencyjny, a także, w zależności od okoliczności i wielkości instytucji, stanowić podstawę do stworzenia własnych procedur.
SPECTRUM uznawany jest za wiodący standard do zarządzania zbiorami. Na jego tłumaczenie i użycie udzielono licencji w ponad 100 krajach. Szacuje się, że w sposób bezpośredni lub pośredni korzysta z niego ponad 20 000 instytucji muzealnych na całym świecie.
NIMOZ zaprasza wszystkich zainteresowanych do dyskusji i wspólnego dostosowywania standardu do polskich warunków i tradycji muzealnych. Przygotowany w ten sposób dokument stanie się skutecznym narzędziem w rękach polskich muzealników w zakresie zarządzania zbiorami.
Pierwsza wersja tłumaczenia na język polski została udostępniona na stronie NIMOZ pod adresem http://www.digitalizacja.nimoz.pl/baza-wiedzy/spectrum
Zapraszamy też do zapoznania się z dokumentem oryginalnym dostępnym pod adresem http://www.collectionslink.org.uk/spectrum-standard (wymagana rejestracja, dostęp bezpłatny) Liczymy na Państwa uwagi i udział w dyskusji na temat perspektyw wykorzystania i dostosowania standardu do warunków polskich.