Materiały zdigitalizowane przed "Katalogiem dobrych praktyk.

Moderator: Monika Jędralska

Materiały zdigitalizowane przed "Katalogiem dobrych praktyk.

Postprzez Krzysztof Jedynak » Śr cze 12, 2013 8:11 am

Witam, mam pytanie, jak szanowne koleżanki i koledzy radzą sobie, lub co zalecają jeśli już wcześniej zdigitalizowany zasób (zanim pojawił się "Katalog dobrych praktyk..." z NIMOZ) posiada określone parametry (np archiwum fotograficzne złożone z negatywów skanowałem wcześniej wg. dyrektyw i praktyk w Naczelnej Dyrekcji Archiwum Państwowych) ale nie spełnia obecnych "muzealnych zaleceń". Chciałbym je udostępnić na stronie internetowej, i teraz się zastanawiam co zrobić :?: . Jestem przekonany do jednego - na kolejne zlecenie zew. digitalizacji przeszło 25 tyś. negatywów Dyrektor na pewno nie udzieli zgody.
Krzysztof Jedynak
 
Posty: 3
Dołączył(a): N mar 03, 2013 5:49 pm
Lokalizacja: Koszalin

Re: Materiały zdigitalizowane przed "Katalogiem dobrych prak

Postprzez Monika Jędralska » Śr cze 26, 2013 3:38 pm

Panie Krzysztofie,

Mamy świadomość, iż ogromny zasób odwzorowań cyfrowych wytwarzanych dotychczas przez muzea przygotowany został z zastosowaniem innych istniejących standardów lub też działo się tak, że standardy wręcz nie były uwzględniane. Jeśli w Pana instytucji odwzorowania cyfrowe przygotowane zostały zgodnie z wytycznymi Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych - jest to duży plus w porównaniu z sytuacją, gdy standardy w ogóle nie byłyby uwzględniane. Gwarantuje to zapewne, że zasób przygotowany jest spójnie według tych samych zasad i będzie go można z powodzeniem udostępniać w ramach serwisów internetowych.

Z pozdrowieniami,
Monika Jędralska
Avatar użytkownika
Monika Jędralska
 
Posty: 21
Dołączył(a): So sty 19, 2013 3:38 am

Re: Materiały zdigitalizowane przed "Katalogiem dobrych prak

Postprzez andrzejczyz » Cz lip 18, 2013 10:35 pm

Witam wszystkich zainteresowanych standaryzacją procesów digitalizacyjnych,
od 17 lat zajmuję sie profesjonalną fotografia cyfrową, od początku szukałem na świecie standardów w temacie profili ICC oraz narzędzi do weryfikacji systemów fotografi cyfrowej, współpracuje obecnie z liderami w temacie fotografii cyfrowej: firmami Phase One, Mamiya, Leaf, Schneider oraz liderem na rynku digitalizacyjnym w USA firmą Digital Transitions. Dysponuje zestawem sprzętu oraz narzędzi (wzorników i oprogramowania), które od 2010 roku zostały uznane za standard i są podstawą obowiązującej w USA normy FADGI.
zapraszam do rozmowy i spotkań w tym temacie oraz testów
Andrzej Czyż
andrzejczyz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 10:01 pm

Re: Materiały zdigitalizowane przed "Katalogiem dobrych prak

Postprzez andrzejczyz » Pn lis 25, 2013 1:12 pm

witam,
chciałbym poinformować, iż zakończyłem instalację systemu BC 100 - systemu do digitalizacji starodruków w Muzeum Narodowym w Krakowie.
system oparty jest na przystawkach Phase One IQ180 i jest jedynym systemem zainstalowanym w Europie spełniającym ...normy FADGI.
Jest to pierwszy system BC 100 w Europie!!!

więcej informacji:
http://www.dtdch.com/page/bc100-book-capture-system
http://www.youtube.com/watch?v=9dSJG433Gp8

Poniżej lista referencyjna :
BC 100 reference list
US
The Library of Congress
New York Public Library
The Getty Trust
The Academy of Arts and Sciences
University of North Carolina Chapel Hill
Duke University

Europe
National Museum Krakow - Poland

Zapraszam do ewentualnych pokazów systemu (oczywiście po ustaleniu z Panem Jackeim Świderskim 0 szefem działu Foto w Muzeum Narodowym w Krakowie

Andrzej Czyż
www.acc.om.pl
andrzejczyz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 10:01 pm


Powrót do Techniki digitalizacyjne - 2D i 3D od podstaw

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron