Zaproszenie do dyskusji

Moderator: Monika Jędralska

Zaproszenie do dyskusji

Postprzez Piotr Majewski » N mar 03, 2013 2:47 pm

Szanowni Państwo, Drodzy Forumowicze,

z wielką przyjemnością, ale także z pewną nieśmiałością, witam wszystkich Gości, odwiedzających nowo otwarte forum internetowe „Digitalizacja w Muzeach”, które jest najświeższym pomysłem moich Koleżanek z Centrum Kompetencji ds. Digitalizacji w Muzeach, działającego przy Narodowym Instytucie Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Najważniejszą rolą naszego (i Waszego, mam nadzieję, Drodzy Państwo) Centrum Kompetencji, powstałego z woli Rady Ministrów 1 stycznia tego roku, jest wspieranie na szerszą niż kiedykolwiek skalę digitalizacji w muzeach poprzez promowanie zmian technologicznych i organizacyjnych, organizację szkoleń, a przede wszystkim podjęcie budzącego respekt wyzwania, jakim jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie zasobów cyfrowych polskich muzeach, na poziomie, którego oczekują zarówno same muzea, jak również ludzie pragnący poznać ich zbiory.

Drodzy Państwo, należę do pokolenia, na oczach którego świat analogowy przekształca się nieuchronnie w świat cyfrowy. Nie ukrywam, iż patrząc na ten nieuchronny proces cywilizacyjny, należę do tych osób, które, nie zawsze za nim nadążając, obserwują dokonujące się zmiany z oczywistą akceptacją, nie pozbawioną jednak dystansu i refleksji. W digitalizacji widzę bowiem wielką szansę dla muzeów, która polega przede wszystkim na dotarciu z wiedzą o ich zbiorach do znacznie szerszego kręgu odbiorców niż dotychczas. Szansę na to, aby ludzie zachęceni obrazem na ekranie komputera, tabletu, smartfona, zechcieli także czasem spojrzeć na to, co jest najcenniejsze, na to, co autentyczne, na czym odcisnął swój ślad ludzki geniusz, a bez czego nie trudno sobie wyobrazić muzeum. Pragnąłbym więc, abyśmy patrzyli na digitalizację w muzeach jako na część wielkiego obywatelskiego obowiązku, który mamy (zwłaszcza my – osoby związane z muzealnictwem) wobec materialnego dziedzictwa przeszłości, na który składa się także konserwacja zbiorów, ich naukowe opracowanie, edukacja…, czyli wszystko, czego sumą jest MUZEUM.

Drodzy Państwo, trudno wspierać, prowadzić procesy digitalizacyjne w muzeach bez dialogu z zainteresowanymi środowiskami. Dlatego też zapraszam do rozmowy za pośrednictwem forum internetowego, otwartego dla wszystkich zainteresowanych wielkimi szansami i pewnymi ryzykami, jakie niesie ze sobą digitalizacja w muzeach.
Dziękuję i do … następnego kontaktu!

dr hab. Piotr Majewski, dyrektor NIMOZ
Piotr Majewski
 
Posty: 1
Dołączył(a): N mar 03, 2013 2:38 pm

Powrót do O forum - komentarze, propozycje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron