drukarki 3D w muzeach ???

Moderator: Monika Jędralska

drukarki 3D w muzeach ???

Postprzez dzadlowski » Pt lut 28, 2014 10:20 am

Czy drukarki 3D mają rację bytu w muzeach. Bo jak skanujemy 3D to też możemy wydrukować zeskanowaną przykładowo rzeźbę. Tylko co później z taką "kopią kopii" To jest też w pewnym sensie ochrona oryginału. Pokazywać te "kopie kopii" na wystawach jak oryginały??? czy przechowywać w magazynach. Inna kwestia - jak te kopie kopii będą wyglądały, jaka będzie ich trwałość ??? i czy da się wydrukować coś co nie można odróżnić od oryginału... w przypadku muzealiów bedzie bardzo trudno... chociażby z tego powodu że taki "wydruk" trzeba udpodobnić do oryginału a to oznacza wielkie nakłady sił i środków.
Takie drukarki mogą być rewelacyjnym narzędziem edukacyjnym tj ludzie sobie przychodzą i mogą sobie wydrukować (może i zabrać) "kopie kopii" rzeźby znanego artysty Dla mnie osobiście temat extra.
W marcowcym CHIPie mamy omówienie i test drukarek 3D. Ceny - od 3000 do 10000 zł a więc sprzęt z dolnej półki jest osiągalny dla średnich/większych instytucji muzealnych
dzadlowski
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt sty 28, 2014 1:53 pm

Re: drukarki 3D w muzeach ???

Postprzez Monika Jędralska » Pn kwi 07, 2014 10:16 am

No właśnie... czy w polskich muzeach ma to rację bytu? Jeszcze nie doszły nas słuchy o takich praktykach. Ale wiem, że jakieś instytucje na zachodzie zastępują oryginały kopiami z drukarek 3D w takich sytuacjach, gdy np. owiany legendą obiekt wszyscy zwiedzający chcą dotknąć, pogłaskać, no i siłą rzeczy tego typu eksponat niszczeje...
Avatar użytkownika
Monika Jędralska
 
Posty: 21
Dołączył(a): So sty 19, 2013 3:38 am

Re: drukarki 3D w muzeach ???

Postprzez dzadlowski » Śr maja 07, 2014 2:42 pm

10 maja idę na warsztaty druku 3D w Kombinacie Warszawa, mam nadzieje że będą udane zajęcia

http://www.monkeyfab.com/?p=961
dzadlowski
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt sty 28, 2014 1:53 pm


Powrót do Muzealne wirtualne off-topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron