Definicja
Zestawienie i utrzymanie kluczowych informacji, formalnie identyfikujących i opisujących obiekt. Może zawierać informacje dotyczące proweniencji obiektu, a także dokumentację zarządzania kolekcją, np. szczegóły nabycia, konserwacji, historię wystawiania i wypożyczania, a także historię lokalizacji. Nie musi zbierać w jednym miejscu wszystkiego, co wiadomo na temat obiektu, ale powinna dostarczać odsyłacze do wszystkich innych istotnych źródeł informacji znanych organizacji.
Minimalny standard
Organizacja musi mieć zasady określające katalogowanie obiektów. Ogólne wytyczne dotyczące polityki zarządzania zbiorami znajdują się w części Polityka zarządzania zbiorami i kontekst prawny. W celu uzyskania dalszych wskazówek pomocnych przy podejmowaniu decyzji związanych z zasadami postępowania w kontekście katalogowania zwróć się także do Cataloguing: SPECTRUM Advice.
Informacja katalogowa musi:
- dostarczać opis wystarczający do identyfikacji obiektu lub grup obiektów i ich różnic w stosunku do podobnych obiektów;
- dostarczać historyczne archiwum odnoszące się do obiektu lub odsyłacze do źródeł, gdzie informacja może być znaleziona;
- być w systemie umożliwiającym dogodny dostęp, np. korzystając z indeksów lub wyszukiwania wolnotekstowego.
Katalogowanie jest podstawową procedurą SPECTRUM. Oznacza to, że aby spełnić wszystkie wymagania programu akredytacyjnego (Museum Accreditation Scheme), organizacja musi spełnić minimalny standard tejże procedury.